Charakter rasy

 

    Chińskie grzywacze mają wspaniały charakter - są wrażliwe, bardzo uczuciowe, wymagają bliskiego kontaktu z człowiekiem. Są czułe wobec swoich właścicieli. Można to łatwo wytłumaczyć tym, że zawsze służyły jako psy do towarzystwa. Niezwykle przyzwyczajają się do swojego opiekuna i ciężko przeżywają rozłąkę. Są to szalenie ciekawskie psy.

    Szkolenie powinno postępować powoli a nauczyciel musi być cierpliwy. Ślepe posłuszeństwo nie leży w naturze grzywaczy. Są to psy, w których szkoleniu najważniejsza jest odpowiednia motywacja. Bardzo często wystarczy im entuzjastyczna pochwała człowieka. Doskonałym przykładem psiego sportu, w którym grzywacze świetnie  się sprawdzają jest agility. Psy tej rasy wykorzystywane są również do zajęć z dogoterapii. 

     Chińskie grzywacze wymagają bardzo wczesnej socjalizacji z obcymi ludźmi, psami oraz niezwykłymi sytuacjami. Słabo zsocjalizowane  psy są często nieśmiałe i bojaźliwe wobec nieznajomych. Socjalizacja szczeniaka odgrywa bardzo ważną rolę - utwierdza w pewności siebie tego wrażliwego psa i wyzwala w nim ufność. 

    Przedstawiciele tej rasy bywają nadpobudliwie oraz nazbyt szczekliwe. Jednak należy to wiązać ze złym prowadzeniem i z błędami w wychowaniu. 

  Psów tych nie należy rozpieszczać, ponieważ grzywacze skrzętnie wykorzystują oznaki naszej słabości. Jest to bardzo inteligentna rasa. Na skutek rozpuszczenia grzywacz staje się  nieznośny, dokuczliwy, nieufny i mało pewny siebie.

Webmaster

Home Copyright © 2004- Katarzyna Zienkiewicz - Rosa Thea Kennel